Dopasowanie oprawek

Dobór oprawek okularowych wiąże się z podjęciem kilku decyzji. Dotyczą one różnych aspektów, które wpływają na siebie nawzajem. W każdym z nich możesz liczyć na pomoc specjalistów z salonów OPTYKA PREMIUM. Standardem salonów OPTYKA PREMIUM jest wzajemna konsultacja ekspertów od zdrowia i specjalistów od urody. Chodzi o to, by noszenie okularów korzystnie wpływało zarówno na Twój wzrok, jak i Twój styl.

optometrysta

po wcześniej wykonanym badaniu i określeniu odpowiednich parametrów do okularów, wstępnie podpowie jaki rodzaj soczewek okularowych będzie dla Ciebie najlepszy: jednoogniskowe czy wieloogniskowe: progresywne, biurowe czy ze wsparciem akomodacji.

optyk

podpowie wielkość i konstrukcję oprawy do Twoich soczewek. Skoncentruje się na ich skorelowaniu z Twoim trybem życia i zależnie od przeznaczenia: do noszenia na stałe, czy od czasu do czasu.
W miarę potrzeby zaproponuje zredukowanie grubości soczewek (indeks). Wykona pomiary.

stylista

pomoże dopasować kształt, rodzaj i kolor opraw tak, aby licowały z Twoim typem urody, a jednocześnie odzwierciedlały Twoją osobowość i uwzględniały kontekst, w którym okulary najczęściej będą stanowić element Twojej stylizacji. Często Optyk w naszych salonach jest również Stylistą.

Szukasz trwałych
i stylowych oprawek
najlepiej dopasowanych do Ciebie?
Znajdź najbliższy Salon Premium

Dowiedz się

O czym pamiętać przy doborze oprawek - podstawowe zasady
Jakie materiały i rodzaje oprawek masz do wyboru?
Co sprawia, że dobrze wyglądamy w okularach?
Czym się kierować, wybierając oprawki dla dziecka?

 

O czym pamiętać przy doborze oprawek - podstawowe zasady

Wybór oprawek okularowych to bardzo indywidualna decyzja. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Rozmiar oprawek - powinien uwzględniać rozstaw źrenic i potrzebną wielkość tarcz. Najczęściej dobiera się oprawki nieco szersze od kształtu twarzy. Ważne, by górna część oprawek znajdowała się poniżej brwi a jednocześnie powyżej górnych powiek. Zapewnia to najlepsze widzenie i najkorzystniejszy wygląd.
  2. Mostek i nanośniki - ważne jest, aby idealnie przylegały do nosa. Zasadniczo istnieją dwie możliwości: albo decydujemy się na oprawki metalowe i mostek z silikonowymi nanośnikami, które ułatwiają regulację okularów, ale należy je od czasu do czasu wymieniać, albo wybieramy oprawy z tworzyw sztucznych i mostek bez “nosków”, ale również bez możliwości łatwej regulacji położenia oprawek.
  3. Zauszniki - nie powinni uciskać skroni, za to powinny być lekko wyczuwalne za uchem. Będzie to oznaczało, że cały ciężar okularów nie spoczywa na nosie, ale jest odpowiednio rozłożony. Doświadczeni optycy w salonach OPTYKA PREMIUM szczególnie dbają o ten element i pomagają wymodelować zauszniki tak, by zmaksymalizować komfort noszenia okularów.
materiały i rodzaje oprawek

Jakie materiały i rodzaje oprawek masz do wyboru?

Oferta opraw dostępnych w salonach OPTYKA PREMIUM jest bardzo różnorodna. Zasadniczo jednak wyróżnia się kilka rodzajów opraw ze względu na ich budowę lub materiał, z którego są wykonane. Jeśli chodzi o konstrukcję opraw wyróżnia się trzy główne typy:

  • oprawki pełne – to klasyczne rozwiązanie, w którym szkła okularów chronione są i przytrzymywane na całym swoim obwodzie przez powłokę z wybranego materiału. Jest to też najbardziej funkcjonalne rozwiązanie i dające największe możliwości w obszarze stylizacji, ale też najbardziej wpływające na ciężar oprawy.
  • oprawki półotwarte (na żyłce) – w tych oprawkach najczęściej szkło otoczone jest powłoką tylko w górnej części, pozostała część soczewki jest podtrzymywana przez niemal niewidoczną żyłkę. Ten typ okularów poleca się szczególnie osobom, które potrzebują mniej zauważalnych okularów.
  • oprawki patentowe – najdelikatniejsze, składające się jedynie z mostka i nauszników, które są przymocowywane bezpośrednio do szkieł pozbawionych materiałowej otoczki. Okulary tego typu są najmniej widoczne na twarzy i najlżejsze, nie nadają się jednak do bardzo cienkich szkieł.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są oprawki, to ofertę można podzielić na dwie grupy:

okulary z tworzyw sztucznych

z acetatu (octanu celulozy) – materiału hipoalergicznego, który jest bardzo lekki i wytrzymały; cechuje się większą niż plastik przezroczystością; produkowany jest w szerokiej gamie kolorystycznej

z optylu - jest to rodzaj żywicy epoksydowej, lżejszy o około 20% od acetatu i znacznie trwalszy; optyl zachowuje pamięć kształtu a w temperaturze 80-120°C można go dowolnie formować;

z ultemu lub TR-90 - to nowoczesne, niezwykle lekkie materiały, które w kontakcie ze skórą dają przyjemne uczucie ciepła. W pełni bezpieczne dla alergików. Są co najmniej równie wytrzymałe jak wcześniej wymienione tworzywa, ale za to bardziej elastyczne. Idealnie nadają się na oprawki dla małych dzieci i ludzi aktywnych.

okulary z metalu

ze stali nierdzewnej - ze względu na swoją elastyczność i wytrzymałość stal polecana jest szczególnie do okularów, które mają być trwałe. Co do estetyki – stalowe oprawki są eleganckie i minimalistyczne

z monelu - to stop kilku różnych metali (głównie niklu i miedzi), lekki i wygodny, jednak nie całkiem odporny na korozję. Monel jest często stosowany w produkcji opraw, ponieważ jest tani i łatwo go zabarwić. Nie jest polecany osobom uczulonym na nikiel

ze stopów tytanu - tytan łączy w sobie właściwości najbardziej wytrzymałych metali a jednocześnie jest od nich znacznie lżejszy. W produkcji opraw wykorzystuje się specjalne stopy tytanu z domieszką innych metali. Dzięki czemu uzyskuje się ultra lekki, nietoksyczny materiał, który jest także elastyczny, wytrzymały i hypoalergiczny

 

Ponadto znaleźć można oprawki, w których łączy się metal z tworzywem lub wykorzystuje naturalne materiały, jak np. drewno.

Co sprawia, że dobrze wyglądamy w okularach?

Oprawki okularowe to coś więcej, niż tylko dodatek do garderoby. Okalając oczy, zmieniają wygląd twarzy i silnie wpływają na Twój wizerunek. Korzystając z konsultacji stylistycznej w salonach OPTYKA PREMIUM sprawisz, że będą wpływały w sposób najbardziej przez Ciebie pożądany?

Doświadczony stylista zaoszczędzi Twój czas. Zamiast przymierzać dziesiątki par okularów aż trafisz na te, w których poczujesz się dobrze, stylista przeprowadzi z Tobą krótki wywiad a następnie podsunie ograniczoną pulę propozycji, która będzie uwzględniać kilka najważniejszych czynników:

  • kształt twarzy - istnieje aż osiem typów cefalograficznych wyodrębnionych na podstawie wyrazistości rysów, budowy żuchwy, wielkości czoła itp.: twarz owalna, okrągła, kwadratowa, prostokątna, trójkątna, trapezoidalna, pięciokątna i sześciokątna. Oznacza to, że nie każde oprawki, które ładnie prezentują się na półce, równie dobrze będą wyglądały na Twoim nosie. Styliście wystarczy jedno spojrzenie, by wiedzieć, jakie kształty i wielkość oprawek najlepiej zharmonizują proporcje Twojej twarzy i podkreślą zalety Twojej urody;
  • typ urody - chodzi tu między innymi o znane podziały typów kolorystycznych na srebrne i złote lub według pór roku: na wiosnę, lato, jesień i zimę. Odnoszą się one do karnacji skóry, koloru włosów i oczu. Uwzględniając te i inne aspekty - jak na przykład wyrazistość brwi - stylista zaproponuje najbardziej korzystne konfiguracje koloru i grubości oprawek;
  • osobowość i Twój własny styl - być może nie chcesz zwracać na siebie uwagi, a może wręcz przeciwnie; może wolisz klasykę a może stawiasz na trendy; nosisz się na sportowo czy raczej oficjalnie; jesteś prezesem banku czy menedżerem kultury… Oprawki zawsze będą wyrażać Ciebie - warto więc skonsultować te wszystkie aspekty ze stylistą, by w pełni świadomie kreować swój wizerunek i np. odpowiednio wybrać kształt oprawek:
kształt oprawek
oprawki dla dziecka

Czym się kierować, wybierając oprawki dla dziecka?

Kryteria doboru oprawek dla dziecka można podzielić na zależne i niezależne od wieku.

Niezależnie od wieku oprawki muszą być:

  • idealnie dopasowane - tak by nie zsuwały się z nosa a tarcze były cały czas w takiej samej odległości od oczu, aby okulary spełniały swoją korekcyjną funkcję; w związku z tym, że dziecko ciągle rośnie, konieczna jest też okresowa kontrola położenia opraw i ich regulacja bądź wymiana;
  • wygodne - nie powinny w żadnym miejscu uciskać ani uwierać; najlepiej, gdyby dziecko mogło zapomnieć o istnieniu okularów i nie miało pokusy ich ściągania;
  • bezpieczne - młody człowiek jest w ciągłym ruchu i w interakcji z innymi - z tego powodu oprawki powinny być wykonane z możliwie najbardziej elastycznych i trwałych materiałów;
  • muszą podobać się dziecku - w przeciwnym razie znajdzie ono każdą sposobność, by je ściągać lub też będzie narażone na trudne dla jego psychiki a nawet wręcz traumatyczne przeżycia.

Zależnie od wieku:

  • dla niemowląt - oprawki powinny być przede wszystkim elastyczne, pozbawione drobnych elementów, wykonane z hypoalergicznych materiałów bezpiecznych w kontakcie organoleptycznym; warto rozważyć też dodatkowe zamocowanie w postaci gumki łączącej zauszniki za głową;
  • dla przedszkolaków - ta grupa naszych klientów zwraca już uwagę na kwestie estetyczne - ich zdaniem oprawki powinny być przede wszystkim “wesołe”, czyli kolorowe, lekkie i miłe w dotyku; należy to wziąć pod uwagę, by dziecko chętnie ubierało okulary a przy tym warto zadbać by materiał, z którego wykonane są oprawki, był bardzo elastyczny lub wręcz niełamliwy;
  • dla uczniów - tę grupę wiekową cechuje już wysoka wrażliwość na odbiór ze strony innych, stąd też w doborze oprawek styl odgrywa najistotniejszą rolę. Ważne jest więc, aby dziecko samo mogło dokonać wyboru oprawek spośród rekomendowanych przez optyka i optometrystę. W przypadku starszych dzieci można rozważyć również konsultację stylisty, by pomóc w uzyskaniu najbardziej korzystnego wizerunku.
Pozwól, by zadbał o Ciebie zespół najlepszych specjalistów
Znajdź najbliższy Salon Premium