okulary do czytania
Asortyment

okulary do czytania

Jeśli szukasz okularów do czytania, prawdopodobnie jesteś już po 40-stce i aby widzieć wyraźnie tekst przed sobą musisz odsuwać go coraz dalej. Wolisz też czytać przy większym świetle a mimo to podczas lektury Twój wzrok szybko się męczy lub nawet pojawia się ból głowy, prawda? 

Tak najczęściej zaczyna się objawiać starczowzroczność, którą często nazywa się prezbiopią. To proces fizjologiczny, którego nie unikniemy. Wraz z wiekiem soczewka przestaje być wystarczająco elastyczna, by dostosować wzrok do bliskich odległości, więc musimy się wspomóc szkłami z korekcją dodatnią.  

Niezależnie jednak o powodu, dla którego szukasz okularów do czytania, zapraszamy Cię do najbliższego salonu OPTYKA PREMIUM. Tam dokładnie zbadamy Twój wzrok, odkryjemy, co faktycznie wywołuje u Ciebie zaburzenie widzenia i jeśli będzie trzeba wykonamy okulary do czytania dopasowane indywidualnie do Twoich potrzeb.

Sprawdźmy czy potrzebujesz
okularów do czytania.
Wykonaj badanie wzroku
w salonie OPTYKA PREMIUM
Znajdź najbliższy Salon Premium

Okulary do czytania - gotowe czy na zamówienie?

Okulary gotowe dostępne za niewielką kwotę np. przy kasach w punktach handlowych czy nawet w aptekach, wydają się być kuszącą opcją: szybka przymiarka kilku par i nagle potrafimy przeczytać nawet drobny druk - problem rozwiązany w kilka minut i to przy okazji zwykłych zakupów! Tak jest na początku. Potem bywa różnie - od konieczności nieustannego poprawiania zsuwających się oprawek po bóle głowy i ogólne pogorszenie widzenia. 

Dzieje się tak dlatego, że każdy z nas ma inną budowę twarzy i głowy, a okulary, aby właściwie pełniły rolę wyrobu medycznego, muszą być co do milimetra skorelowane z rozstawem źrenic, mieć indywidualnie wymodelowaną długość i kształt zauszników i wreszcie lekko acz solidnie opierać się na nosie, co wymaga odpowiedniego dopasowania mostka. Takie wymagania są w stanie spełnić tylko okulary wykonane przez optyka po przeprowadzeniu odpowiednich pomiarów optycznych.  

Inną kwestią jest fakt, że zaburzenia widzenia mogą mieć bardzo różną etiologię. Przyczyną pogorszenia się widzenia może być presbiopia, o której piszemy wyżej. Jednak równie dobrze może stać za tym pogłębiająca się wada wzroku, rozwijająca się choroba oczu (jaskra lub zaćma) albo też choroba nie związana bezpośrednio ze wzrokiem np. cukrzyca, nadciśnienie czy depresja. Dlatego, jeśli widzisz gorzej, Twoim pierwszym krokiem powinno być zbadanie wzroku i konsultacja z optometrystą lub okulistą.

 

Okulary do czytania, czyli jednoogniskowe.

W okularach jednoogniskowych soczewki mają tę samą moc korygującą na całej powierzchni szkła. W przypadku okularów do czytania będzie to moc zoptymalizowana dla bliży, czyli odległości około 40 cm od naszych oczu, w której najczęściej trzymamy interesujący nas tekst. 

Soczewki w takich okularach mogą być mineralne (szklane) lub organiczne (z tworzywa sztucznego). Dzisiaj najczęściej stosowane są te ostatnie, ponieważ są bardzo lekkie a przy tym wytrzymałe i się nie tłuką. Nie są jednak tak odporne na zarysowania jak szklane, chyba że wybierzemy nowoczesne szkła organiczne z odpowiednimi powłokami ochronnymi. Jest to ważny aspekt, ponieważ okulary do czytania często są zdejmowane i odkładane w różne miejsca.

Okulary do czytania pozwolą Ci swobodnie przeczytać książkę czy magazyn, odczytać informację na ekranie telefonu czy tabletu, odszyfrować drobny druk na opakowaniu. Mogą jednak nie być już przydatne do pracy z komputerem i z pewnością nie ułatwią rozpoznawania napisów, twarzy i innych drobnych elementów znajdujących się w większej odległości. Do tego, aby swobodnie móc przenosić wzrok z bliży do dali i odwrotnie bez zmiany okularów, potrzebne są okulary dwuogniskowe lub wieloogniskowe, czyli progresywne.

 

Kiedy warto pomyśleć o okularach progresywnych?

Z pewnością wtedy, gdy masz już za sobą 40. urodziny i jakąś wadę wzroku, a jednocześnie czytanie czy też patrzenie na blisko położone obiekty zaczęło sprawiać Ci problemy. Niezależnie od tego, czy jesteś krótkowidzem czy dalekowidzem, albo czy nosisz okulary korygujące astygmatyzm, u Ciebie również może pojawić się presbiopia. Okulary progresywne ułatwią Ci wówczas codzienne funkcjonowanie - ponieważ pozwolą patrzeć na każdą odległość bez konieczności zmieniania szkieł i noszenia ze sobą dodatkowych par okularów.

Okulary progresywne mogą też przydać się osobom z presbiopią, które zmuszone są często akomodować wzrok do różnych odległości. Na przykład księgowe podczas pracy nieustannie przenoszą wzrok z ekranu (odległość pośrednia - ok. 60 cm) na dokumenty (bliż - ok. 40 cm) a za chwilę konsultują coś ze współpracownikiem (dal). Ciągłe zmienianie okularów lub wytężanie wzroku staje się w tej sytuacji męczące. Okulary progresywne rozwiązują ten problem. 

 

Oprawki w okularach do czytania - czy warto w nie inwestować?

Z jednej strony okulary do czytania nie są najczęściej tymi reprezentacyjnymi, pełnią raczej roboczą rolę w zaciszu domu lub biura. Oprawki do nich nie muszą więc być koniecznie tymi z najwyższej półki idealnie dopasowanymi do naszej urody czy osobowości.

Z drugiej strony jednak, kiedy nosimy okulary korekcyjne zakładamy je rano i często zdejmujemy dopiero wieczorem. Tymczasem okulary do czytania są niemal nieustannie poddawane testom wytrzymałości: zakładane i zdejmowane tylko na chwilę, przenoszone z miejsca na miejsce, palcowane, gdy czytamy przepis w kuchni albo instrukcję w warsztacie. Jeśli więc mają posłużyć nam dłużej, na pewno powinny być solidnie wykonane z wytrzymałych materiałów i przygotowanych na trudne warunki elementów. Do ochrony okularów do czytania przydają się też powracające do mody łańcuszki, które minimalizują konieczność odkładania okularów i pozwalają mieć je zawsze pod ręką.

Pozwól, by zadbał o Ciebie zespół najlepszych specjalistów
Znajdź najbliższy Salon Premium