okulary progresywne
Asortyment

okulary progresywne

Okulary progresywne zastępują kilka osobnych par okularów: do dali, do bliży (na przykład do czytania) i do odległości pośrednich (jak choćby do oglądania telewizji czy spoglądania na nawigację samochodową). W jednych progresywnych okularach widać wszystko bardzo dobrze z dowolnej odległości. 

Aby jednak tak się stało, okulary progresywne muszą być odpowiednio wykonane:

  • szkła powinny posiadać odpowiednią budowę - wystarczająco szeroki kanał progresji, by przenoszenie wzroku np. z nawigacji na drogę, nie powodowało zniekształceń obrazu, a w konsekwencji zawrotów głowy, mdłości czy zmęczenia,
  • powinny też być spersonalizowane, czyli wyprodukowane dla konkretnej osoby.
Idealnie dopasowane
okulary progresywne
wykonamy dla Ciebie
w salonie OPTYKA PREMIUM
Znajdź najbliższy Salon Premium

Dla kogo są przeznaczone okulary progresywne?

Okulary progresywne zostały stworzone z myślą o osobach po 40. roku życia, które odczuwają skutki presbiopii, czyli starczowzroczności. W jej wyniku pojawiają się trudności z czytaniem i wyraźnym widzeniem na bliskie odległości. To naturalny proces. Wraz z wiekiem elastyczność mięśni oka zmniejsza się i stopniowo traci ono zdolność akomodacji, która w przypadku bliży wymaga od naszych oczu największego wysiłku. 

Jeśli nie mamy innych wad wzroku, początkowo możemy sobie pomóc, zamawiając jednoogniskowe okulary do czytania. Jeśli już jednak nosimy okulary lub z czasem przestajemy widzieć wyraźnie także na większe odległości, jedne okulary przestają wystarczać. Możemy zdecydować się na okulary dwuogniskowe - z wyraźnym podziałem szkła na soczewkę do bliży i soczewkę do dali - albo, no właśnie, możemy sięgnąć po okulary progresywne, w których będziemy widzieć wyraźnie na każdą odległość.

 

Jak zbudowane są szkła progresywne?

Okulary progresywne nazywane są także wieloogniskowymi, ponieważ jedno szkło okularowe zawiera w sobie obszary pozwalające widzieć wyraźnie obiekty o różnym oddaleniu:

okulary progresywne

1 - górna część szkła - do dali - rozciąga się na całą szerokość tarczy, pozwala widzieć wyraźnie aż po horyzont;

2 - centralny obszar - kanał progresji - daje wyraźny obraz w strefie pośredniej, np. na ekranie monitora, bankomatu;

3 - dolny obszar - do bliży - pomoże przeczytać wiadomość na telefonie czy rzucić okiem na dokumenty;

4 - strefy peryferyjne soczewek, przez które wyraźne widzenie nie jest możliwe. Im lepsze soczewki, tym ich obszar peryferyjny jest mniejszy a kanał progresji szerszy.

 

 

Tak zbudowane szkła są bardzo przyjazne dla naszych oczu - nie musimy wysilać wzroku, patrząc przez soczewki nieodpowiednie do odległości, w jakiej znajduje się oglądany obiekt. Jednak, aby gwarantować komfort widzenia, muszą być prawidłowo wykonane.

 

Co decyduje o jakości okularów progresywnych?

DOKŁADNE BADANIE WZROKU 

- chodzi tu zarówno o szczegółowe sprawdzenie aktualnego stanu narządu wzroku (ostrość i widzenie obuoczne), jak i o poznanie nawyków wzrokowych, potrzeb wynikających ze stylu życia, najczęstszych aktywności, charakteru pracy. Od tego zależy wybór soczewki bazowej i wielkości obszarów dla poszczególnych mocy. 

PRECYZYJNE POMIARY OPTYCZNE

 - są bardzo istotne, wpływają na położenie szkła w oprawce w stosunku do środka naszych źrenic. Od ich dokładności zależy później komfort widzenia. Dlatego w salonach OPTYKA PREMIUM używamy najnowszej aparatury pomiarowej, wykorzystującej nawet 9 kamer jednocześnie do precyzyjnego odtworzenia kształtu twarzy i cyfrowej centracji soczewek.  

ZAAWANSOWANIE TECHNOLOGICZNE

- technologia wytwarzania soczewek progresywnych nieustannie się rozwija. Są coraz cieńsze i lżejsze a jednocześnie bardziej wytrzymałe i bezproblemowe jeśli chodzi o utrzymanie w czystości. Jednak, co najważniejsze, w najnowszych szkłach progresywnych wprowadzono szereg usprawnień funkcjonalnych w stosunku do soczewek starszego typu, mianowicie :

  • strefy widzenia są znacznie szersze, co umożliwia płynne przenoszenie wzroku bez utraty ostrości; 
  • zredukowana została charakterystyczna potrzeba poruszania głową by złapać ostrość, co ułatwia czytanie, pracę przed ekranem czy manewrowanie samochodem;
  • wyeliminowany został niemal całkowicie efekt pływania;
  • dodatkowe powłoki przynoszą skuteczną ochronę oczu, obniżają zmęczenie wzroku, wyraźnie poprawiają widziany obraz w zakresie kontrastu, głębi czy recepcji kolorów; 
  • warstwa fotochromowa reaguje na światło już w kilka sekund, nawet za szybą samochodu, dzięki czemu w jednych okularach można prowadzić naprawdę aktywne życie. 

Wszystkie te korzyści oferujemy na co dzień klientom salonów OPTYKA PREMIUM. 

INDYWIDUALIZACJA 

- to ona sprawia, że w wieku 40+ nadal możesz cieszyć się komfortem widzenia. Dzięki niesamowitemu rozwojowi procesu badań i pomiarów optycznych, które opisaliśmy wyżej, budowa i umiejscowienie w oprawce wybranych soczewek może dziś uwzględniać takie czynniki jak:

  • fizjologiczne parametry Twoich gałek ocznych;
  • charakterystyczny dla Ciebie sposób patrzenia na bliskie odległości;  
  • kwestię oka dominującego;
  • specyfikę pracy i wypoczynku.

I coś jeszcze: w przypadku okularów progresywnych starego typu, które wciąż są oferowane na rynku w kusząco niskich cenach, konieczna jest swego rodzaju nauka odpowiedniego patrzenia i wyrobienie sobie nowych nawyków wzrokowych. Adaptacja do takich okularów trwa nawet kilka miesięcy, a czasem pacjent nigdy nie osiąga pełnego komfortu widzenia. W przypadku spersonalizowanych okularów progresywnych, jakie oferujemy klientom salonów OPTYKA PREMIUM, adaptacja do nowych okularów jest niemal natychmiastowa.

 

Pozwól, by zadbał o Ciebie zespół najlepszych specjalistów
Znajdź najbliższy Salon Premium