okulary dla dziecka
Asortyment

okulary dla dziecka

Podejrzewasz wadę wzroku u Twojego dziecka? Coś Cię niepokoi? A może wada została już wykryta podczas rutynowego badania czy okresowego bilansu i potrzebne jest dokładne sprawdzenie wzroku dziecka?

Niezależnie od sytuacji, zapraszamy Cię wraz z Twoją pociechą do najbliższego salonu OPTYKA PREMIUM. Przeprowadzimy tam badanie wzroku i oczu dziecka w pełnym zakresie, wykorzystując do tego najnowsze urządzenia optometryczne. Jeśli będzie to konieczne, zaproponujemy odpowiednie szkła i wykonamy okulary, wykorzystując oprawki, które wspólnie wybierzemy. Zrobimy też wszystko, żeby wizyta w naszym salonie była dla dziecka miłym przeżyciem.

Szukasz kontaktu z okulistą
lub optometrystą dziecięcym? Zapraszamy na konsultację
i badania do salonu
OPTYKA PREMIUM.
Znajdź najbliższy Salon Premium

Żadnych okularów bez dokładnych badań

W doborze odpowiednich okularów dla dziecka kluczowe jest rzetelne zbadanie wzroku.

Ponieważ organizm dziecka dynamicznie się rozwija, zmienia się także jego wzrok. W związku z tym pogorszenie się widzenia może czasem oznaczać chwilowe zaburzenie charakterystyczne dla danego etapu rozwojowego (np. wszyscy rodzimy się z nadwzrocznością, a z kolei na etapie adolescencji może pojawić się tzw. pseudo-krótkowzroczność). W innym przypadku może być to objaw osłabienia, stresu lub choroby niezwiązanej bezpośrednio ze wzrokiem. Jednak w jeszcze innym zdradzać będzie istnienie wady wzroku, która - jeśli nie zostanie szybko skorygowana - będzie pogłębiać się wraz ze wzrostem dziecka.

Tylko doświadczony okulista lub optometrysta może prawidłowo zdiagnozować stan wzroku dziecka i w razie potrzeby dobrać właściwe okulary lub na przykład zalecić trening wzroku.

Do najczęściej diagnozowanych wad wzroku u dzieci należą:

  • krótkowzroczność (myopia),

  • “oko leniwe” (amblyopia),

  • niezborność oka (astygmatyzm),

  • nadwzroczność / dalekowzroczność (hyperopia),

  • wzrok rozbieżny lub zbieżny (zez).

O ile w przypadku zeza występowanie schorzenia jest wyraźnie zauważalne, o tyle jeśli chodzi o takie wady jak astygmatyzm, często nie są one komunikowane przez dzieci, które zwyczajnie nie wiedzą, że mogą widzieć inaczej.

ZOBACZ TAKŻE: KIEDY ZBADAĆ WZROK DZIECKA?

 

O czym pamiętać przy wyborze okularów dla dziecka?

 
SOCZEWKI, KTÓRE SIĘ NIE TŁUKĄ

Dzisiaj szkła w okularach nie muszą być ze szkła. Z powodzeniem zastępują je specjalne tworzywa organiczne, które się nie tłuką, mają doskonałe właściwości optyczne i wytrzymują niemal wszystko, co w kontekście użytkowania okularów dorosłej osobie nie przyszłoby do głowy. Są więc idealnym materiałem na soczewki dla dzieci.

Jednym z takich materiałów jest TRIVEX, oferowany choćby w soczewkach marki Hoya, który początkowo stosowany był do budowy kabin w lotnictwie wojskowym. To niezwykle lekkie i obojętne chemicznie tworzywo, które nie kruszy się i nie tworzy ostrych odłamków, które mogłyby wpaść do oka. Soczewki tworzone są także z poliwęglanów czy z bardzo wytrzymałego materiału o nazwie MR-8, który nie pęka nawet w ultracienkich soczewkach.

Zamawiając okulary dla dziecka, skonsultuj też z optykiem opcje dodatkowych powłok ochronnych, które na przykład zmniejszają podatność na zabrudzenia, zarysowania czy palcowanie, chronią oczy przed męczącymi odblaskami lub niebieskim światłem ekranu.

 
WYTRZYMAŁE I BEZPIECZNE OPRAWKI

Zasadniczo nie ma już dziś znaczenia, czy dziecięce oprawki wykonane są z metalu czy z tworzywa. Oprawki dla dzieci, które oferujemy w salonach OPTYKA PREMIUM, produkowane są z nowoczesnych materiałów, które z powodzeniem zniosą różne próby gięcia czy łamania, a przy tym nie uczulają, są lekkie i miłe w dotyku, i, co ważne dla najmłodszych, mogą występować w bardzo wielu kolorach.

Najmłodszym warto też zaproponować elastyczne zauszniki, które otaczają tylną część ucha lub są połączone ze sobą za głową linką czy gumowym paskiem. Dzięki temu okulary nie spadają i nie zsuwają się z nosa nawet podczas najlepszej zabawy.

Aby uniknąć konieczności częstego regulowania lub naprawy okularów, dobrze jest postawić na oprawki z zawiasami sprężynowymi. Pozwalają one odginać zauszniki także na zewnątrz, co ułatwia zakładanie i zdejmowanie okularów, a także zabezpiecza zauszniki przed wyłamaniem, gdy na przykład dziecko przypadkowo upuści okulary lub je przygniecie.

ZOBACZ TAKŻE: DOBÓR OPRAWEK DLA DZIECKA

 
DOPASOWANIE KSZTAŁTU OPRAWEK DO DZIECKA

Aby okulary spełniły swoje zadanie, tarcze muszą być cały czas położone w ustalonej odległości od oczu. Tymczasem mamy do czynienia z energicznym młodym człowiekiem, będącym w niemal ciągłym ruchu. Dodatkową trudnością jest fakt, że nosy małych dzieci nie są jeszcze ukształtowane na tyle, by oprzeć na nich mostek opraw z tworzywa tak stabilnie, jak w przypadku osoby dorosłej. Nie można jednak też wymodelować oprawek zbyt ciasno, bo dziecko będzie ściągać okulary, które będą je uwierały.

Jak widać więc dopasowanie kształtu oprawek do twarzy i głowy dziecka to nie lada wyzwanie. Dlatego tym bardziej polecamy skorzystanie z usług salonów OPTYKA PREMIUM, gdzie na miejscu montujemy i modelujemy oprawy. Optyk, który dokonuje pomiarów optycznych pod zamówienie soczewek i montaż okularów, jest tym samym, który ostatecznie modeluje oprawy. Zna więc dziecko, jego indywidualne uwarunkowania i jest w stanie tak pokierować całym procesem, by dziecko, mając już okulary na swoim nosku, nie musiało o nich w ogóle pamiętać.

Pozwól, by zadbał o Ciebie zespół najlepszych specjalistów
Znajdź najbliższy Salon Premium