okulary do jazdy
Asortyment

okulary do jazdy

Jeśli myślisz o zakupie okularów do jazdy, należysz do grona odpowiedzialnych kierowców, którzy nie chcą po wszystkim powiedzieć : “Ale ja nie widziałem…” Współczesna optyka okularowa nie pozwala na takie wymówki - oferuje kierowcom rozwiązania dostosowane do różnych sytuacji na drodze:

  • do jazdy nocą i we mgle,

  • w zmiennych warunkach oświetleniowych,

  • w pełnym słońcu, zwłaszcza przy ośnieżonym otoczeniu,

  • kierowcom widzącym prawidłowo i tym z wadą wzroku.

W salonach OPTYKA PREMIUM możemy zaoferować Ci najbardziej zaawansowane aktualnie szkła i powłoki ochronne, pozwalające uzyskać dobrą widoczność na drodze.

Pomożemy Ci dobrać okulary
do warunków jazdy,
w jakich chcesz mieć
pełny komfort widzenia.
Znajdź najbliższy Salon Premium

Po co kierowcy okulary?

Powody są co najmniej dwa i oba związane są zarówno z komfortem jazdy, jak i z bezpieczeństwem na drodze.

Pierwszy to fakt, że dysponujemy dziś możliwościami poprawy naturalnego widzenia. Możemy odfiltrować oślepiające promienie światła, które nie dostarczają nam potrzebnych informacji, tylko zanieczyszczają obraz, a wzmocnić te istotne, jednak z różnych względów zbyt słabe. Stosując okulary uzbrojone w odpowiednie szkła i powłoki ochronne, możemy dziś zobaczyć na drodze więcej, niż kiedyś, a to zwiększa szanse na bezpieczne dotarcie do celu zarówno nam, jak i współużytkownikom drogi.

Bez tych “odszumiaczy” i “wzmacniaczy” obrazu kierowca musi dosłownie “wytężać wzrok”, co, zwłaszcza w przypadku dłuższej trasy, objawia się najpierw zmęczeniem oczu i gorszym widzeniem, a później zmęczeniem samego kierowcy. I to jest drugi powód, dla którego warto zaopatrzyć się w okulary do jazdy, ponieważ zmęczony kierowca, to kierowca niebezpieczny.

Przyjrzymy się więc, co powinno cechować dobre okulary dla tych, którzy siadają za kierownicą samochodu.

 

Co powinno cechować okulary do jazdy?

Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by okulary do jazdy posiadały filtr polaryzacyjny i powłokę antyrefleksyjną. Pierwszy - odfiltrowuje światło rozproszone a przepuszcza tylko pionowe wiązki promieni świetlnych. Redukuje to dezorientujący wpływ wszelkiego rodzaju odblasków. Obraz staje się znacznie bardziej wyraźny i ostry, wzrasta natężenie kolorów.

Powłoka antyrefleksyjna również przyda się w nocy i za dnia, eliminując uciążliwe odbicia światła dochodzące z jezdni i zmniejszając dyskomfort wywołany oślepiającym światłem samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Niektóre powłoki antyrefleksyjne redukują świetlne refleksy nawet o 90%, co wyraźnie zmniejsza zmęczenie i pozwala dłużej utrzymać koncentrację za kierownicą.

 

Jakie okulary stosować na ostre słońce?

Mówimy tu zarówno o upalnym lecie, jak i śnieżnej zimie, ponieważ biel śniegu odbija większość słonecznego światła i atakuje wzrok kierowców także od strony jezdni i poboczy.

Na tę okoliczność warto zaopatrzyć się w soczewki barwione: na odpowiedni kolor i w odpowiednim stopniu.

Najlepiej, by był to kolor brązowy, ewentualnie szary, który ogranicza nadmierną ilość światła i sprawia, że lepiej widzimy barwy. Jednak brązowe szkła pochłaniają szkodliwe dla oczu światło niebieskie, poprawiając jednocześnie ostrość widzenia i percepcję głębi ostrości. Ponadto brązowe soczewki zmniejszają napięcie oka, dzięki czemu wzrok znacznie dłużej pozostaje niezmęczony. Nie zaleca się natomiast siadania za kółkiem w szkłach zielonych lub czerwonych, które utrudniają właściwy odbiór sygnałów świetlnych.

Istotny jest też stopień zabarwienia szkieł. Po zmroku nie wolno kierowcy zakładać okularów o zaciemnieniu większym niż 19% (kategoria inna niż 0) a w ciągu dnia - zatrzymujących światło w ponad 92% (kategoria 4).

 

Jak widzieć lepiej w nocy i przy złych warunkach

Noc to bardzo trudny czas do jazdy. Przy niedostatecznym oświetleniu stajemy się krótkowidzami i przestajemy widzieć barwy. Szczególnie niebezpieczna jest pora zmierzchu, kiedy przechodzimy na widzenie pośrednie - mezopowe. Zaczynamy postrzegać świat w szaro-niebieskim kolorze, jednocześnie widzimy zieleń, czerwień, żółć i pomarańcz w znacznie ciemniejszym odcieniu, niż wynikałoby to z naturalnej gamy szarości, co może nas wprowadzać w błąd. Dlatego tym bardziej warto wesprzeć się pomocami optycznymi.

Oprócz zaopatrzenia się w okulary wyposażone we wspomniany wcześniej filtr polaryzacyjny i powłokę antyrefleksyjną, można rozważyć sięgnięcie po najnowsze osiągnięcia optyki, czyli szkła poprawiające widzenie mezopowe i widzenie w nocy.

Jeśli planujesz zaopatrzenie się w okulary do jazdy samochodem, zapraszamy na konsultację do naszego najbliższego salonu. Podpowiemy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, by poprawić widzenie za kierownicą i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Pozwól, by zadbał o Ciebie zespół najlepszych specjalistów
Znajdź najbliższy Salon Premium