Szkła kontaktowe stanowią wygodną alternatywę dla okularów korekcyjnych. Dzięki soczewkom kontaktowym możesz oddać się ulubionej aktywności bez obawy, że okulary spadną z nosa - uprawiać lekkoatletykę, tenis a nawet sporty drużynowe, pozwolić sobie na taniec i swobodną zabawę.
Możesz ubrać dowolne okulary przeciwsłoneczne, które nie muszą wówczas być korekcyjnymi. Możesz mieć wybór, czy chcesz poprzez okulary podkreślić swoją stylizację czy też /spojrzeć światu prosto w oczy i nie chować się za oprawkami/ informację o posiadaniu wady wzroku zachować dla siebie.
Dziś jesteśmy w stanie zaoferować szkła kontaktowe do niemal każdej korekcji. Mamy soczewki dla krótko- i dalekowidzów, soczewki toryczne dla cierpiących na astygmatyzm oraz multifokalne dla osób z presbiopią. Spotkamy soczewki miękkie do klasycznych wad wzroku i twarde - do cięższych wad refrakcji i chorób oczu.
Dobór szkieł kontaktowych wymaga specjalnego osobnego badania, ponieważ charakterystyka soczewek kontaktowych i okularowych przy tej samej wadzie wzroku może się różnić. Podczas badania optometrysta sprawdzi, czy możesz nosić szkła kontaktowe, a jeśli okaże się, że tak - nauczy Cię prawidłowo z nich korzystać.
BADANIE I DOBÓR ODPOWIEDNICH SOCZEWEK
Badanie pod kątem doboru soczewek kontaktowych nie jest takim samym badaniem, jak wtedy, gdy przeprowadzamy badanie w celu dobrania korekcji okularowej. Reguluje je osobny standard opracowany przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki. Zazwyczaj trwa ono półtorej godziny i obejmuje następujące etapy:
- podstawowe badanie refrakcji,
- wybór odpowiedniego trybu noszenia soczewek kontaktowych, m.in. jednodniowych lub miesięcznych,
- określenie parametrów soczewek próbnych (np. sferyczne, toryczne),
- założenie soczewek próbnych i okres adaptacji (około 20 minut),
- ocena dopasowania, centracja i ruchomość soczewki,
- ocena ostrości wzroku,
- ocena oka po zdjęciu soczewek kontaktowych,
- nauka zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych.
Przy doborze szkieł kontaktowych istotna jest nie tylko moc soczewki, ale również średnica soczewki i promień jej krzywizny (BC). Czym mniejsza krzywizna rogówki tym większy powinien być BC. Zazwyczaj wynosi on pomiędzy 8.3 a 8.7. Zbyt mały promień krzywizny spowoduje ucisk na rogówkę, z kolei przy zbyt dużym soczewka nie będzie zachowywać właściwego położenia.
Soczewka miękka musi również w całości zakrywać rogówkę, aby nie wywołać zmian troficznych. Dlatego średnica takiej soczewki powinna być odpowiednio dobrana. W przypadku soczewek torycznych, korygujących astygmatyzm, ważne jest, by zachować odpowiednią oś. Jak widać więc, jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstwa szkieł kontaktowych, koniecznie powinniśmy najpierw spotkać się z optometrystą.
KTO NIE POWINIEN NOSIĆ SZKIEŁ KONTAKTOWYCH A KOMU SĄ ONE ZALECANE?
Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych obejmują pewną liczbę przypadków. Należą do nich:
- choroby związane z zaburzeniami odporności,
- cukrzyca, która może doprowadzić do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych,
- zespół suchego oka,
- alergia na materiał, z którego wykonane są soczewki lub składnik płynu do czyszczenia soczewek.
Okresowo szkieł kontaktowych nie powinno się zakładać podczas zapalenia spojówek. Ponadto, przeciwwskazaniem może być praca w suchych i zapylonych miejscach.
Istnieją również jednak sytuacje, w których noszenie soczewek kontaktowych będzie wręcz zalecane:
- niemożliwy do wyrównania okularami astygmatyzm,
- wady wzroku powyżej 6 dioptrii,
- różnowzroczność
Lekarz okulista przepisze szkła kontaktowe również pacjentowi lub pacjentce, która przeszła operację usunięcia soczewki oka z powodu zaćmy.
RODZAJE SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
W zależności od rodzaju problemu ze wzrokiem okulista bądź optometrysta zaleci noszenie konkretnego rodzaju soczewek kontaktowych. Istnieje tu jednak również pewne pole wyboru - warto więc wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne kategorie szkieł kontaktowych.
Soczewki miękkie wykonane są z materiałów silikonowo-hydrożelowych. Przylegają do oka całą swoją powierzchnią. Są bardzo elastyczne i doskonale przepuszczają tlen. Poleca się je osobom, które rozpoczynają dopiero przygodę z kontaktami, ponieważ oczy bardzo szybko adaptują się do takich soczewek. Jednak sprawdzają się tylko w korekcji podstawowych wad wzroku i to w ograniczonym zakresie.
Soczewki twarde produkowane są z przepuszczającego tlen tworzywa określanego skrótem RGP. Mają mniejszą średnicę ponieważ zakrywają tylko centralną część rogówki. Nie przylegają też do oka jak soczewki miękkie, tylko unoszą się na powierzchni płynu łzowego. Można je nosić rok a nawet dłużej i doskonale (czasem lepiej niż okulary) radzą sobie z poważniejszymi problemami, do których należą:
- zaawansowana nadwzroczność lub krótkowzroczność
- wysoki astygmatyzm
- stożek rogówki lub nieregularny kształt rogówki
- stan po przeszczepie rogówki
- zespół suchego oka
Jednak trudniej się do nich przyzwyczaić, adaptacja trwa trochę dłużej. Trzeba też uważać, by ich nie zgubić.
Decydując się na miękkie soczewki kontaktowe, staniemy przed wyborem: czy postawić na jednodniowe czy też na takie, które można nosić dłużej.
Soczewki jednodniowe są droższe, ale nie wymagają pielęgnacji - są po prostu jednorazowego użytku. Dzięki temu są bardziej higieniczne. Mają też mniejszą grubość. Przeznaczone są raczej do okazjonalnego zakładania, gdy akurat sytuacja tego wymaga (trening, sesja zdjęciowa, udział w przyjęciu).
Soczewki miesięczne są tańsze, jednak wymagają dodatkowo zakupu płynu do dezynfekcji a następnie codziennej pielęgnacji. Zaniedbanie ich czyszczenia lub robienie tego w niewłaściwy sposób grozi wywołaniem infekcji, np. zapalenia rogówek lub spojówek. Miesięczne soczewki są grubsze i zaleca się je do stałego, codziennego noszenia.
CODZIENNA PIELĘGNACJA SOCZEWEK
Używanie innych soczewek niż jednodniowe wiąże się z koniecznością dbania o ich nieskazitelną czystość tak, by wraz z soczewką nie przenieść na oko drobnoustrojów, które mogłyby wywołać infekcję.
Wymaga to wyrobienia w sobie kilku istotnych nawyków:
- dokładne mycie i osuszanie rąk przed każdym kontaktem z soczewkami;
- zakładanie soczewek zawsze na to samo oko i przechowywanie ich w tej samej komorze pojemnika;
- używanie wyłącznie świeżych i nieprzeterminowanych płynów do pielęgnacji soczewek;
- codzienne wymienianie roztworu płynu pielęgnacyjnego w pojemniku;
- codzienne dezynfekowanie pojemnika, w którym przechowywane są soczewki;
- za każdym razem wymienianie soczewek na nowe zgodnie z terminem ich przydatności.
Ważne, aby pamiętać, że soczewek kontaktowych nie można czyścić zwykłą wodą. Woda nie zmyje wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni szkieł kontaktowych, a dodatkowo może spowodować odkształcenia soczewek. Woda również spłukuje z soczewek nawilżający płyn, a to może prowadzić do suchości, podrażnień i zarysowania rogówki. Do czyszczenia szkieł kontaktowych używaj wyłącznie płynu odpowiedniego rodzaju, dopasowanego do soczewek, z których korzystasz.