Na czym polega optometrystyczna terapia widzenia - OVT?
Porady

Na czym polega optometrystyczna terapia widzenia - OVT?

Czy wiesz, czym różnią się od siebie wzrok i widzenie? Wzrok to zdolność do odbierania bodźców świetlnych, natomiast widzenie to wyuczony skomplikowany proces, dzięki któremu mózg może wykorzystywać informacje płynące z oczu i efektywnie je gromadzić Wzrok jest tylko jedną z 20 zdolności, które składają się na widzenie. Należą do nich także, zdolność do akomodacji czy skoordynowana współpraca obu oczu… Funkcjonalne zaburzenia procesu widzenia mogą więc być bardzo różne. I nimi właśnie zajmuje się optometryczna terapia widzenia (optometric vision therapy) – OVT.

dr inż. Zofia Grzech
dr inż. Zofia Grzech

cc optyk
Wrocław

Prawidłowe funkcjonowanie procesów wzrokowych to nie tylko pełna ostrość wzroku każdego oka oddzielnie, ale również widzenie obuoczne, brak zeza ukrytego oraz niedowidzenia. U niektórych dzieci wrodzone wady wzroku, zez lub inne choroby oczu upośledzają rozwój tych procesów. Konsultacja okulistyczna, dobór okularów, leczenie choroby to podstawa, którą należy czasem uzupełnić właśnie o OVT.

Tak jak w ortopedii oczywistą kontynuacją leczenia jest rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty tak wyszkolony optometrysta może pomóc w usprawnieniu procesów wzrokowych.

Warto wiedzieć, że funkcjonowanie układu wzrokowego ustala się w pierwszych kilku latach życia. Zaniedbania w tym okresie mogą skutkować trwałym i nieuleczalnym niedowidzeniem lub brakiem pewnych funkcji wzrokowych. Wprawdzie OVT stosuje się również u dużo starszych dzieci a nawet u dorosłych jednak pewnych rzeczy niedopilnowanych w pierwszym okresie życia nie da się później nadrobić.

Optometryczna terapia widzenia pomaga w usprawnianiu procesu widzenia w sytuacji:

 • zaburzenia widzenia obuocznego (zezy jawne i ukryte),
 • zaburzenia stereopsji,
 • niedowidzenie (tzw. leniwe oko),
 • dysfunkcje akomodacji,
 • dysfunkcje okulomotoryczne (ruchów oczu),
 • stan przed i po zabiegu korekcji zeza,
 • niespecyficzne problemy z nauką, czytaniem, koncentracją,
 • usprawnianie specjalnych funkcji wzrokowych np. w sporcie.


Jeśli u dziecka występuje:

zez, czyli stałe lub okresowe uciekanie któregoś z oczu (okresowe uciekanie oka może pojawiać się u dziecka do ok. 6 m.ż., jeśli jednak oko jest stale w zezie,powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty; okresowe uciekanie oka po 6 m.ż. jest niepokojącym objawem i wymaga wizyty u specjalisty),

 • przymykanie któregoś z oczu w pełnym słońcu,
 • częste mrużenie lub pocieranie oczu,
 • przybliżanie się do oglądanych przedmiotów, telewizora lub czytanych treści,
 • szybkie męczenie się przy pracy z bliska, niechęć do czytania, bóle głowy przy czytaniu/nauce,
 • oczopląs,
 • jeśli dziecko przeszło zabieg usunięcia zaćmy wrodzonej,
 • ma obniżoną ostrość wzroku w jednym lub obojgu z oczu,
 • zauważasz inne niepokojące Cię objawy związane z układem wzrokowym,

należy wtedy umówić się na wizytę u okulisty lub optometrysty, który zajmuje się diagnozą zaburzeń widzenia obuocznego i terapią wzrokową. Jeśli optometrysta oceni, że sytuacja wymaga interwencji okulisty skieruje nas do lekarza.

Każdy przypadek jest inny, więc po badaniu okulistycznym lekarz okulista może również skierować nas do optometrysty który oceni funkcje układu wzrokowego takie jak: wada refrakcji, ostrość wzroku, widzenie obuoczne, ustawienie gałek ocznych względem siebie (zez ukryty, zez jawny, foria), tłumienie, stereopsja, zakresy wergencji i sprawność wergencji, ruchy gałek ocznych, sprawność akomodacji, stan fiksacji itp.

Współpraca między okulistami i optometrystami jest gwarancją, że leczenie będzie pełne i adekwatne. W salonach OPTYKA PREMIUM łączymy doświadczenia okulistów i optometrystów, aby nie zaniedbać niczego co może decydować o sukcesie w leczeniu.

Elementem terapii są ćwiczenia domowe i gabinetowe. Jeżeli dziecko zostało objęte gabinetową terapią wzrokową, odbywa się ona z reguły raz w tygodniu, czasami raz na dwa tygodnie. W zależności od diagnozy oraz wieku dziecka, czas jaki poświęcamy na ćwiczenia w domu jest różny, jednak z reguły nie przekracza 20 min dziennie; ćwiczenia wykonujemy bądź codziennie bądź kilka razy w tygodniu. Niektóre zaburzenia można leczyć wyłącznie ćwiczeniami domowymi. Systematyczność i współpraca rodziców decyduje o powodzeniu terapii.

Terapie wzrokowe nie są w naszym kraju refundowane przez NFZ. Cena całego procesu będzie się różnić w zależności od diagnozy, czasu, ilości koniecznego do ćwiczeń sprzętu jednak nie są to kwoty przekraczające możliwości przeciętnej rodziny. O dokładne informacje prosimy zwrócić się bezpośrednio do specjalisty konsultującego dziecko.

W zależności od problemu wzrokowego terapia trwa od kilku miesięcy (np. zaburzenia ruchów oczu czy akomodacji) do nawet kilku lat (np. zez). Terapia prowadzona jest etapami. Optometrysta indywidualnie prowadzi każdego pacjenta, przerwy w terapii mogą trwać nawet rok, pod warunkiem, że będziemy stawiać się na wizytach kontrolnych, na których specjalista upewni się, czy nie następuje regres. Kontrole efektu przeprowadzamy z reguły co kilka miesięcy.

W OVT wykorzystujemy rozmaite pomoce oraz urządzenia takie jak:

 • berneloskop,
 • wektogramy np. do ćwiczeń fuzji czy zakresów wergencji.
 • sznurek Broca
 • soczewki
 • pryzmaty
 • specjalne interaktywne programy komputerowe

i wiele innych.

Niektóre z narzędzi wypożyczane są do domu pacjenta i tam wykorzystywane podczas ćwiczeń.

 

Tekst ukazał się pierwotnie na stronie salonu CC OPTYK Wrocław

Pozwól, by zadbał o Ciebie zespół najlepszych specjalistów
Znajdź najbliższy Salon Premium